ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Novinky



E-commerce v čase korony



22.04.2020


I když se snažíme udržet si optimistickou náladu, je jisté, že dopady současné pandemie nebudou „jen“ zdravotní, ale zejména ekonomické. MMF dokonce očekává nejhlubší recesi za posledních téměř sto let.

Zaznívají názory, že každý, kdo má v dnešní době e-shop, má vyhráno. Bohužel, bylo by mylné domnívat se, že elektronický obchod jako celek je v tomto pandemickém období vítězem. Obecně dochází ke snížení prodejů, které je zapříčiněno ať už restrikcemi (uzavřením hranic, omezením vycházení, zrušením kulturních akcí atd.), nebo poklesem zájmu zákazníků o nákup nového zboží – z důvodu výpadku příjmů, přehodnocení priorit nebo zvyšování úspor a rezerv. Obecně lze říct, že online prodej se sice v březnu 2020 zvýšil o 20 %, ale při pozornějším pohledu je jasné, že je tento nárůst tažen velmi specifickým sortimentem. Tak jako každá krize bude i tato mít své vítěze a poražené.

Vítězové
Hlavními tahouny zmíněného zvýšení obratu online trhu jsou samozřejmě prodeje respirátorů a masek (nárůst o 550 %), dezinfekčních prostředků (o 420 %), vitamínů (o 130 %) nebo potravin s dovozem (o více než 70 %). Zvýšené prodeje hlásí i prodejci hardwaru a příslušenství, kde se naplno projevil trend přesunu zaměstanců do režimu homeoffice. Hitem se tak prakticky přes noc staly dokovací stanice, náhlavní soupravy a webkamery. A také herní konzole. Veskrze se tedy daří všem produktům, které nám mohou nucený domácí pobyt zpříjemnit nebo ulehčit.

Podobný scénář nárůstů prodeje probíhá také u prodejců softwaru. Dochází k masivnímu zvýšení zájmu o online konference či webináře a firmy si uvědomují, že je nutné zajistit plnohodnotný a zároveň dostatečně zabezpečený vzdálený přístup k podnikovým aplikacím. Právě na takové služby se specializují i kolegové ze SoftwareHosting.cz, kteří rovněž zaznamenali zvýšenou poptávku po bezpečném zpřístupnění podnikových aplikací zaměstnancům pracujícím z domova.

Poražení
Na opačné straně našeho pomyslného žebříčku stojí prodejci zájezdů, vstupenek na kulturní akce a letenek, jejichž tržby klesly k nule, ale i zboží, které aktuálně považujeme za zbytné. Jde zejména o luxusní zboží, jako jsou šperky a hodinky (pokles o 45 %), a dále utrpěla móda (o 40 %) i online prodej obuvi (snížení o 35 %).

Nakupovat online začali i senioři
Nárůst objemu online nákupů lze pozorovat také u zákazníků ve věkové skupině 60+, která byla v minulosti nakloněna spíše nakupování v kamenných prodejnách. Tato skupina zákazníků, u které si marketingoví specialisté e-shopů lámali hlavu s efektivním oslovením, tak postupně, z důvodu ochrany vlastního zdraví, přechází do online prostředí sama. Podle serveru Digital Commerce 360 se v březnu 2020 zvýšil objem nových registrací v e-shopech až o 10 % oproti měsícům před vypuknutím pandemie koronaviru. Mění se také chování zákazníků, kteří jsou nyní tolerantnější jak k rychlosti dodání zboží, tak například i k ne zcela dobře zvládnuté komunikaci e-shopu. 
  
Ačkoli je současná situace pro svět nesmírně těžká a ekonomické ztráty budou astronomické, lze očekávat, že nákupní vzorce, které si zákazníci osvojili během platnosti restrikcí, v mnohém přetrvají i po jejich uvolnění a jejich zvyk nakupovat online přetrvá. Pokud tedy chtějí online prodejci po odeznění pandemie uspět, měli by disponovat dostatečně robustními e-shopy a zaměřit se na omnichannel.

Více si o omnichannelu můžete přečíst v našem předchozím článku ZDE.


Zpět na seznam novinek



Praha

Údolní 212/1,
147 00 Praha,
Česká republika
+420 251 014 211
obchod@sprinx.com

Bratislava

Karloveské rameno 6,
841 04 Bratislava,
Slovensko
+421 244 630 454
slovensko@sprinx.com